kontakt:
Paweł Poręba
tel. 0604 0604 28
napisz do mnie

Nurkowanie NEKTON

Strona główna    Kursy nurkowania   Wiedza nurkowa   Wyjazdy nurkowe   Relacje   Linki
Pływalność
Pływanie
Trym
Kondycja
Trening bezdechowy
Błędy
Sprzęt
Nitroks
"wypadki" T.Strugalskiego
"nitrox" T.Strugalskiego
Rozważania o szkoleniu
Nowoczesne planowanie dekompresji
Rezerwa
Analiza deco on the fly
Planowanie dekompresji metodą NOF:
NOF pełna wersja
NOF dla nurków aEANx
NOF dla nurków technical
Planovani dekomprese z hlavy metodou NOF
Porównanie NOF z RD

Nitroks

Nitroks to mieszania tlenu i azotu. W nurkowaniu wykorzystujemy nitroksy o większej zawartości tlenu niż powietrze. Zaletą związaną z użyciem nitroksu jest fakt, że w tej mieszaninie jest mniej azotu - gazu odpowiedzialnego za chorobę dekompresyjną nurków, a azot jest zastąpiony tlenem, którego nadmiar nie powoduje tej choroby.

Kiedy warto zastosować nitroks podczas nurkowania?

Wyobraźmy sobie nurkowanie na wrak Trałowca (Dozorowca) na Zatoce Gdańskiej. Głębokość na której leży wrak to ok 40m. Teoretycznie wrak jest dostępny dla każdego bardziej zaawansowanego nurka rekreacyjnego. Przyjrzyjmy się jednak dokładniej takiemu nurkowaniu:

Możemy spokojnie założyć, że podczas nurkowania nie przekroczymy głębokości 39m na której czas bezdekompresyjny wynosi 5'. Sprawny nurek w 1'-2' zanurzy się na wrak i ma jeszcze 3'-4' na jego obejrzenie... czyli 1.5 do 2 minut na eksplorację i 1.5-2' na powrót do opustówki ...  w istocie bezdekompresyjne nurkowanie powietrzne na tą głębokość nie ma nic wspólnego z nurkowaniem wrakowym i zwiedzaniem wraku. Jest to tylko tzw. zaliczenie głębokości, bo na nic więcej nie ma wtedy czasu...

Użycie nitroksu 28 zwiększy nam czas bezdekompresyjny do 10' Też niewiele, ale wystarczy, żeby sprawnie opłynąć wrak lub dokładniej przyjrzeć się wybranemu szczegółowi. W praktyce nurkując w ten sposób trzeba wielu nurkowań żeby poznać cały wrak.

Rozsądna rezerwa na takie nurkowanie wynosi ok. 2000dm3 nitroksu, czyli mniej więcej 130 bar w butli 15dm3. Pozostałe 70bar (1000dm3) powinno nam spokojnie wystarczyć na 10' nurkowania na 39m (20dm3/min*5bar*10'= 1000dm3*bar).

A jeśli chcemy więcej?

Wyobraźmy sobie 30' nurkowanie przy użyciu nitroksu 28 na ten wrak. Rezerwa z którą musimy rozpocząć wynurzanie wyniesie wtedy ok.4500dm3 gazu. Żeby zrealizować to nurkowanie będziemy musieli użyć zestawu złożonego z dwóch 20dm3 butli... dość ciężko.

Dlatego wtedy warto pomyśleć o dekompresyjnych nurkowaniach z wykorzystaniem nitroksu do dekompresji. Zakładam, że podczas nurkowania użyjemy nitroksu 28 a w fazie dekompresji nitoksu 50.

Jeśli planujemy czas pobytu na wraku 30', to rozsądna rezerwa wynosi 1500dm3. Jeśli nurkujemy na twinie 2x12 będzie to ok 65 bar. Pozostały zapas gazu wystarczy na 30' nurkowanie.

Jeśli zaplanujemy 20' na wraku, to rezerwa wyniesie ok. 800dm3 gazu, czyli 55 bar w butli 15dm3 a pozostały zapas gazu wystarczy nam na to 20' nurkowania.

Czasy pobytu na wraku rzędu 20 czy 30' umożliwiają spokojne jego opłynięcie i zajęcie się penetracją szczegółów.

Jak widać - nurkowania nitroksowe są bezpieczniejsze i przyjemniejsze od nurkowań powietrznych. Pamiętajmy też o "efektywności" nurkowania. Czasem warto wykorzystać potencjał tkwiący w nitroksie, żeby w pełni wykorzystać nurkowanie, za które przecież płacimy konkretne pieniądze (dojazd, nabicie butli, wypłynięcie na wrak).