Kursy nurkowe

Od maja do listopada kursy odbywają się w Jastarni na półwyspie Helskim.

W pozostałych terminach kursy i warsztaty odbywają się na wyjazdach weekendowych (lub dłuższych). 

Wszystkie nurkowania odbywają się w zespołach 2 lub 3 osobowych pod nadzorem instruktora.

Przeciętny czas pobytu pod wodą podczas nurkowań kursowych to ok. 50-60 minut i 50-120' na kursach technicznych.

Kursanci mają do dyspozycji skrzydła z płytą, dwa niezależne automaty, pianki lub suche skafandry, płetwy typu jet finn, komputery i  kompasy.

Cena kursu zależy od ilości faktycznie zrealizowanych nurkowań. Cena nurkowania na poziomie sportowym (pojedyncza butla, jeden gaz) - 100zł, cena nurkowania na poziomie technicznym: adv Nx (twin i stage) 150zł. Na kursach technical, ntmx, (twin i 2 stage) oraz technical wreck cena nurkowań to 250zł. Na kursach tmx (twin i 3 stage) 350zł.

Cena nie obejmuje kosztu wypłynięcia łodzią ani kosztu nabicia butli. Koszt wypłynięcia zależy od wybranej łodzi (korzystamy z bogatej oferty łodzi wypływających z Jastarni, Helu, Władysławowa i innych portów w miarę potrzeb), wybranego wraku oraz ilości osób na łodzi. Zwykle cena za wypłynięcie waha się w granicach 50-60zł (100-250zł za dalekie wraki trymiksowe). W miarę potrzeby - na wielu kursach wiele lub nawet wszystkie nurkowania możemy zrobić z brzegu bez tych dodatkowych opłat. Bicie butli 1.30 za 200 litrów powietrza (1.30 za litr). Nabijając butle uwzględniamy ilość faktycznie nabitego powietrza!

Bicie nitroksów do 40% - 2,5 zł za litr (nie uwzględniamy dobijania! Zawsze płaci się za całą butlę!)

Bicie nitroksu 50% - 3 zł za litr (nie uwzględniamy dobijania! Zawsze płaci się za całą butlę!)
Bicie tlenu i gorących nitroksów 4zł za litr.
Bicie trymiksu 15gr za litr He + 1.5 zł za litr pojemnosci butli.
Remiks trymiksu 15gr za litr He + 2.5 zł za litr pojemnosci butli.

Kursy nurkowe dla początkujących

OWD IANTD

Jest to kurs prowadzony wg standardów IANTD które gwarantują, że program kursu zapewnia gruntowne i solidne wyszkolenie samodzielnego nurka. Dzięki położeniu nacisku na rzetelne przygotowanie nurka do planowania nurkowań i nurkowania w różnych warunkach,  daje solidne podstawy do dalszej eksploracji świata podwodnego.

Poniżej przedstawiam przykładowy program kursu. Kurs jest prowadzony indywidualnie i dostosowany do potrzeb i możliwości kursanta.

W trakcie kursu mamy zajęcia na basenie pływackim, gdzie kursanci wyposażeni w płetwy i maski uczą się podstawowych sposobów poruszania się w wodzie (pływanie w płetwach żabką do przodu, do tyłu, zwroty, pozycja w wodzie), oswajają się z podstawowymi technikami potrzebnymi podczas nurkowania: szasowanie maski, fajki oraz zapoznają się z podstawami treningu bezdechowego.

Następnie wykonujemy nurkowania w sprzęcie oddechowym. Podczas tych nurkowań stopniowo doskonalimy wszystkie niezbędne techniki nurkowe szczególną uwagę przykładając do ćwiczenia kontroli pływalności. Większość ćwiczeń odbywa się w toni.

Kurs obejmuje również cykl wykładów podczas których szczególny nacisk kładę na planowanie nurkowań bezdekompresyjnych.

Kurs można podzielić na cykl zajęć basenowych i weekendowych lub odbyć jako jeden ciągły wyjazd.

Wariant wyjazdowy obejmuje ok. 9 dni szkolenia w wodach otwartych. Pierwsze zajęcia odbywają się na płytkiej wodzie (na plaży). Najkorzystniej jest zacząć kurs w sobotę i zarezerwować sobie czas do następnej niedzieli.
Przeciętnie na kursie wykonujemy 10-14 nurkowań (po dwa dziennie), tak że w podanym czasie można zrobić nawet 18 nurkowań. Nurkowania wykonujemy aż do nauczenia wszystkich wymaganych umiejętności.
Jeśli kurs zakończy się wcześniej, w bazie można kontynuować nurkowania na Bałtyckich wrakach.

Cena kursu przy 10 nurkowaniach to ok 1450zł (10 nurkowań po 100zł, 250zł certyfikacja, ok 200zł - bicie butli.

Kursy nurkowe dla zaawansowanych

Essentials Diver IANTD

Kurs pozwalający doskonalić podstawowe umiejętności nurkowe. Kurs nie rozszerza posiadanych uprawnień. UWAGA! Ten kurs szczególnie polecam osobom które zamierzają odbyć kolejny, bardziej zaawansowany kurs w IANTD mimo że wcześniej szkoliły się w innych organizacjach oraz wszystkim tym, którzy mają wątpliwości, czy podołają wyzwaniom kolejnego kursu albo po prostu chcą doskonalić swoje umiejętności bez presji jaką stawia przed nimi poszerzanie uprawnień.

Kurs obejmuje ok. pięciu nurkowań.

Cena kursu przy pięciu nurkowaniach to ok 800 zł

AOWD IANTD

Kurs rozszerzający umiejętności planowania i prowadzenia nurkowań do głębokości 30m oraz nurkowań w różnych warunkach i z wykorzystaniem różnego sprzętu (np. na wrakach, w suchym skafandrze, nawigowania pod wodą itd). Podczas kursu nurek uzupełnia umiejętności w zakresie autoratownictwa podwodnego.

Kurs obejmuje ok 8 nurkowań do głębokości 30m.

Cena kursu przy 8 nurkowaniach to ok 800zł + powietrze ok 150zł + certyfikacja (ok 200zł) czyli ok 1150zł.
 

Rescue IANTD,

Kurs nurka ratownika, podczas kursu nurek przerabia następujące scenariusze akcji ratowniczych i autoratowniczych:

- reakcja na brak powietrza (OOA) z koniecznością dopłynięcia do partnera i płynięcia dystansu w poziomie przed wynurzeniem

- brak powietrza z dzieleniem się jednym ustnikiem

- poszukiwanie partnera pod wodą

- wydobywanie spanikowanego partnera

- wydobywanie nieprzytomnego partnera

- reakcje na sytuacje utraty kontroli nad pływalnością (utrata wyporu, utrata balastu, niekontrolowane nadmuchiwanie się źródeł wyporu)

- kontrolowane wynurzenie bez płetw

- sytuacje awaryjne związane z utratą maski. Bezpieczne wynurzenie bez maski.

- wyjście na wydechu

W takcie kursu wykonujemy ok 8 nurkowań do głębokości 30m

Cena kursu przy 8 nurkowaniach to ok 800zł + powietrze ok 150zł + certyfikacja (ok 200zł) czyli ok 1150zł.

Deep Diver IANTD

Planowanie i wykonywanie głębokich (do 40m) nurkowań bezdekompresyjnych. Uwaga! Zalecane wcześniejsze zrobienie kursu EANx Diver lub połączenie tych dwóch kursów.
W trakcie kursu wykonujemy co najmniej jedno nurkowanie podczas którego doskonalimy umiejętności poruszania się w wodzie i radzenia sobie z podstawowymi sytuacjami awaryjnymi oraz co najmniej dwa nurkowania głębokie do głębokości 40m.

Cena kursu przy 3 nurkowaniach to ok 300zł + powietrze ok 50zł + certyfikacja (ok 200zł) czyli ok 550zł.

 

EANx Diver IANTD

Podstawy nurkowania na mieszaninach oddechowych wzbogaconych w tlen. Kurs obejmuje planowanie nurkowań nitroksowych, przygotowanie butli i mierzenie zawartości tlenu oraz nurkowania z ćwiczeniami kontroli pływalności i poruszania się pod wodą (ze szczególnym uwzględnieniem przestrzegania maksymalnej głębokości operacyjnej (MOD) oraz ćwiczenie ratownicze - wydobycie nieprzytomnego (zatrutego tlenem). Program realizujemy w trakcie 2-3 nurkowań.

Nurkowania na nitroksie są o wiele bezpieczniejsze od nurkowań powietrznych a w zakresie głębokości od 30 do 40m tylko użycie nitroksu umożliwia rzeczywiste eksplorowanie (zwiedzanie) wraków czy robienie czegokolwiek więcej niż tylko zaliczenie głębokości.

Cena kursu przy dwuch nurkowaniach 200zł + nitroks ok 50zł + certyfikacja (ok 200zł) czyli łącznie ok 450 zł

Advanced EANx Diver IANTD

Kurs przygotowuje do użycia nitroksu do przyśpieszenia dekompresji. Kurs obejmuje planowanie nurkowań dekompresyjnych z akcelerowaną dekompresją przy użyciu decoplanerów, metod planowania dekompresji w locie oraz komputerów nurkowych oraz techniki użycia twinsetu (zalecane użycie twinsetu) i butli stage. W trakcie kursu wykonywane jest ok 6-10 nurkowań.

Cena kursu przy ośmiu nurkowaniach 1200zł + ok. 350zł bicie butli (twina i stejdży) +  certyfikacja (200zł) czyli razem ok 1750 zł

Technical IANTD

Kurs przygotowuje do długich nurkowań powietrznych i nitroksowych do głębokości 51m z dekompresją wykonywaną na gorących nitroksach z tlenem włącznie (użycie dwóch gazów dekompresyjnych w trakcie nurkowania). W trakcie kursu wykonywane jest ok 6 nurkowań.

Cena kursu przy sześciu nurkowaniach 1500zł + bicie butli ok 200zł + certyfikacja (200zł) czyli razem ok. 1900 zł.

nTMX IANTD

Kurs przygotowuje do wykonywania nurkowań trymiksowych do głębokości 60m z dekompresją wykonywaną na gorących nitroksach z tlenem włącznie (użycie dwóch gazów dekompresyjnych w trakcie nurkowania). W trakcie kursu wykonywane jest ok 8 nurkowań, w tym cztery nurkowania trymiksowe na Bałtyckich wrakach.
Uwaga! W trakcie kursu możliwe jest wykonywanie nurkowań na ciekawych wrakach będących legendą na całym świecie!

Cena kursu przy ośmiu nurkowaniach 2000zł + bicie butli ok. 1000 zł + certyfikacja (200zł), wypłynięcia 500 zł czyli razem ok 3700zł. UWAGA!!! Koszty bicia trymiksu to 15 gr za litr helu. Kalkulacja obejmuje dwukrotne bicie butli trymiksem 19/45. W ramach kursu możemy używać zarówno słabszego i tańszego trymiksu (i wykonać tańsze nurkowania np. na Abilli) albo nabić mocniejszy trymiks na każde nurkowanie i zrobić nawet cztery nurkowania na ciekawszych i głębszych wrakach!

TMX IANTD

Kurs przygotowuje do wykonywania nurkowań trymiksowych do głębokości 100m z dekompresją wykonywaną na gorących nitroksach z tlenem włącznie (użycie dwóch gazów dekompresyjnych w trakcie nurkowania). W trakcie kursu wykonywane jest ok 6 nurkowań, w tym cztery nurkowania trymiksowe na Bałtyckich wrakach.
Uwaga! W trakcie kursu możliwe jest wykonywanie nurkowań na ciekawych wrakach będących legendą na całym świecie!

Cena kursu przy sześciu nurkowaniach 2100zł + bicie butli ok. 2000 zł + certyfikacja (200zł), wypłynięcia 1000 zł czyli razem ok 5300zł.


Wreck IANTD, Kurs wrakowo - morski

Kurs nurkowania na wrakach.

Sposoby poruszania się po wraku, podstawowe techniki poręczowania na wraku, sytuacje awaryjne (awaryjne sposoby opuszczania wraku, brak powietrza, ćwiczenia w ślepej masce, wycinanie się z sieci), posługiwanie się bojką dekompresyjną.

Podczas kursu wykonujemy ok 4-5 nurkowań w tym na wrakach.

Cena kursu przy 4 nurkowaniach 400zł +bicie butli ok 80zł + certyfikacja (ok 200zł).
UWAGA! W tym kursie wypłynięcia na wraki są obligatoryjne, tak więc do kosztu kursu trzeba doliczyć ok 200zł przy czterech nurkowaniach na opłacenie łodzi!
W takiej sytuacji łączny koszt kursu to ok 880zł.

Technical Wreck IANTD, wersja rozszerzona

Kurs penetracji wnętrza wraków.

Sposoby poruszania się wewnątrz wraku, podstawowe i zaawansowane techniki poręczowania we wraku, sytuacje awaryjne (awaryjne sposoby opuszczania pomieszczeń wewnątrz wraku, brak powietrza, ćwiczenia w ślepej masce, wycinanie się z poręczówki, odszukiwanie osoby zgubionej we wraku, wyciąganie osoby spanikowanej z pomieszczeń wewnątrz wraku itd).

Podczas kursu wykonujemy 4-5 nurkowań na wrakach. Uwaga! Aby zrealizować rozszerzony program kursu (z elementami penetracji wraku) niezbędne jest używanie zdublowanego układu oddechowego, najlepiej twinsetu.

Cena kursu przy 4 nurkowaniach 1000 zł + bicie butli ok 100zł + certyfikacja (ok 200zł)

Uwaga! W tym kursie wypłynięcia na wraki są obligatoryjne, dlatego przy czterech nurkowaniach należy dodać ok 200zł na opłacenie łodzi! Wtedy łączny koszt kursu to ok. 1500zł

Uwaga! Dla osób które nie posiadają umiejętności z podstawowego kursu wrakowego konieczne jest zaliczenie tych umiejętności w trakcie kursu technical wreck. Wtedy kurs obejmuje ok. 7-10 nurkowań.
 

Cave, Technical Cave: Kurs jaskiniowy

Kurs nurkowania na w jaskiniach.

Sposoby poruszania się w jaskiniach,  techniki poręczowania jaskiń, nawigacja w jaskiniach, postępowanie w sytuacjach awaryjnych specyficznych dla jaskiń.

Kurs składa się z dwóch części. Pierwsza z nich odbywa się w Polsce w wodach otwartych. Trenujemy w jej trakcie podstawowe sposoby poruszania się w wodzie, reakcje w sytuacjach awaryjnych, zasady poruszania się po poręczówce i i kształtujemy odporność na stres.  Ta część jest płatna wg cennika warsztatów i kursów nurkowych.

Druga część to tygodniowy wyjazd do jaskiń, np. do Francji. Ta część kosztuje 2500zł (cave) lub 3000zł (technical cave)+ koszty.

 

UWAGA! Ponieważ te kursy odbywają się za granicą, zwykle we Francji, co się wiąże ze znacznymi kosztami dla mnie, wyżej wymieniona opłata dotyczy pojedynczego wyjazdu trwającego 7-9 dni. Nurkowanie w jaskiniach jest w pewnym stopniu uzależnione od pogody. Silne opady deszczu mogą utrudnić lub uniemożliwić nurkowania w danym rejonie. Przed rozpoczęciem wyjazdu sprawdzamy warunki w jaskiniach do których się wybieramy (i prognozę pogody dla rejonu), co jednak nie daje 100% pewności, że po przyjeździe warunki nie ulegną zmianie. Jeśli z przyczyn niezależnych ode mnie jak i od kursantów, nie uda się zrealizować programu kursu w umówionym miejscu i czasie, istnieje możliwość zmiany lokalizacji lub przedłużenia kursu co może się wiązać z dodatkowymi kosztami za paliwo/akomodację. Jeśli takie posunięcia nie będą możliwe, w ramach tej samej opłaty jest możliwość umówienia kolejnego, JEDNEGO terminu wyjazdu. W przeciwnym wypadku, trzeba liczyć się z tym, że jeśli wyjazd już dojdzie do skutku, opłatę trzeba będzie uiścić niezależnie od ilości odbytych nurkowań i zakończenia kursu.

 

UWAGA! Jest możliwość wyjazdu moim samochodem (koszty podróży do podziału na jadące osoby wyjąwszy mnie).

Mine diver

Kurs nurkowania w sztolniach i innych budowlach zalanych wodą..

Kurs jest przeznaczony przede wszystkim dla nurków którzy nie mogą zrobić kursu jaskiniowego, np. ze względu na ograniczenia formalne czy finansowe związane z wyjazdami zagranicznymi. Kurs może być również traktowany jako etap wstępny w drodze do stopnia Cave Diver / Technical Cave Diver. Uwaga! Kurs nie jest przeznaczony dla nurków którzy już mają stopień Cave Diver!

Kurs składa się z dwóch części. Pierwsza z nich odbywa się w w wodach otwartych. Trenujemy w jej trakcie podstawowe sposoby poruszania się w wodzie, reakcje w sytuacjach awaryjnych, zasady poruszania się po poręczówce i kształtujemy odporność na stres.  Koszt tej części kursu wg cennika warsztatów i kursów nurkowych (czyli 100zł za nurkowanie plus koszty gazu i wypłynięć - w przypadku nurkowań bez stejdży).

Druga część odbywa się w sztolniach np. w Górach Sowich gdzie wykonujemy 4-6 nurkowań. 

Ta część kosztuje 250zł za nurkowanie.

Całkowity koszt kursu waha się w granicach 1500-2000zł.

Divemaster IANTD

Kurs pomocnika instruktora i przewodnika grup nurkowych, warunki kursu ustalamy indywidualnie. Zasadniczo - kursant opłaca nurkowania w których sam uczy się techniki nurkowania, natomiast nurkowania w których asystuje przy prowadzeniu kursu - ma za darmo.
W trakcie kursu kandydat uczy się metodyki nauczania nurkowania, oryginalnych i bardzo skutecznych metod nauki technik nurkowych, prowadzenia zajęć itd.

Warsztaty "Pływalność, trym, koordynacja"

Warsztaty są pomyślane jako uzupełnienie i rozszerzenie technik i umiejętności które powinny być sukcesywnie wprowadzane już na kursie podstawowym. Niestety w praktyce poprawna kontrola pływalności, pozycja ciała i umiejętność swobodnego poruszania się w toni wodnej - jest piętą achillesową nurków szkolonych wg tradycyjnych programów szkolenia.

Program warsztatów zawiera około 100 ćwiczeń których wybór jest na bieżąco dostosowany do umiejętności nurka.

Podczas warsztatów wykonujemy 4 nurkowania trwające średnio 50-70 minut.

Cena 400zł + bicie butli

Warsztaty "Praca z liną poręczową"

Techniki poręczowania, deporęczowania, odnajdywanie poręczówki, wycinanie się z niej, nawigacja w warunkach ograniczonej widoczności.

Podczas warsztatów wykonujemy 4 nurkowania.

Cena 400zł + bicie butli

Warsztaty "Nawigacja"

Podstawowe i zaawansowane techniki nawigacji.

- nawigacja naturalna (wg punktów odniesienia)

- nawigacja wg kompasu

- wykorzystanie liny poręczowej w warunkach ograniczonej widoczności

- wykorzystanie liny poręczowej w warunkach zerowej widoczności

- kartowanie

Podczas warsztatów wykonujemy 4 nurkowania.

Cena 400zł+ bicie butli

Warsztaty "Procedury ratownicze"

W trakcie formalnego pionu szkolenia nurkowego, większość procedur ratowniczych jest przerabiana raz (w systemach takich jak SSI czy PADI na kursach Rescue) albo dwa razy (np. w systemie CMAS na kursach P2 i P3). Uważam, że scenariusze awaryjne należy ćwiczyć regularnie. W trakcie warsztatów można odświeżyć umiejętności nabyte wcześniej oraz rozszerzyć je o scenariusze których nie ma w programach większości kursów nurkowych.

Podczas warsztatów wykonujemy 4 nurkowania.

Cena 400zł+ bicie butli

Warsztaty "Techniki posługiwania się twinem"

Wielu nurków używa zestawów dwubutlowych w nurkowaniach bezdekompresyjnych. Pamiętać należy, że zestaw dwubutlowy jest użyteczny TYLKO wtedy gdy potrafimy go prawidłowo skonfigurować i użyć (np. zakręcić sobie zawory). Warsztaty obejmują prawidłową konfigurację sprzętu, techniki autroratownicze i planowanie nurkowań.

Podczas warsztatów wykonujemy 4 nurkowania.

Cena 400zł + bicie butli

Warsztaty "Rozbójnik"

Podczas warsztatów nurkowie mają do wykonania zadanie, a instruktor robi wszystko, żeby utrudnić wykonanie zadania. Na tych warsztatach możecie się spodziewać, że nagle wam zabraknie gazu w automacie, maska spadnie z oczu, zaplączecie się, strzeli wam o-ring pod zaworem w twinie itd...

Podczas warsztatów wykonujemy 4 nurkowania.

Cena 400zł + bicie butli

Nurkowanie w suchym skafandrze

4 nurkowania w suchym skafandrze. W programie kontrola pływalności, ustawienie dobrej pozycji w wodzie (trymowanie), ustawianie się w dowolnej pozycji pod wodą, nauka radzenia sobie w podstawowych sytuacjach awaryjnych

(filmy z przykładami ćwiczeń: wyrzucanie nogami do góry i... wersja  mocniejsza:)

Cena: 400zł. + bicie butli

Basenowy trening kondycyjny i trening bezdechowy.

Treningi odbywają się tam gdzie aktualnie przebywam.

Na ćwiczeniach wymagane jest posiadanie sprzętu abc. Na zajęcia należy się uprzednio umówić.