kontakt:
Paweł Poręba
tel. 0604 0604 28
napisz do mnie

Nurkowanie NEKTON

Strona główna    Kursy nurkowania   Wiedza nurkowa   Wyjazdy nurkowe   Relacje   Linki
  Sprzęt podstawowy (ABC)
  Urządzenie do kontroli pływalności
  Urządzenia pomiarowe
  Suche rękawice
  Lampy
  Alternatywne źródła mieszaniny oddechowej
  Testy sprzętu

Porównanie barwy światła HIDów i Halogenów

Poniżej kilka nieobrobionych kolorystycznie zdjęć na których widać jak wygląda światło pochodzące z różnych źródeł. Źródła różnią się zarówno mocą, kątem rozsyłu, jak i położeniem względem obiektywu.

Skupiam się jednak wyłącznie na porównaniu barwy ich światła. Nie są to obiektywne testy zrobione w tym celu, a jedynie parę zdjęć wybranych dla ilustracji zagadnienia.

Powyżej typowy halogen. Światło jest ciepłe, lekko żółtawe.
A to biały halogen, o podwyższonej temperaturze barwowej. Różnicę najlepiej widać gdy spojrzy się na strumień rozproszonego światła wychodzący z lampy do przodu.
Ta sama lampa...

Zdjęcia nie służą porównaniu mocy źródła światła. Zależnie od ustawienia względem obiektywu, od jasności tła, kąta rozsyłu światła, może się wydawać, że to samo źródło jest bardzo mocne lub bardzo słabe (jak na powyższych obrazkach).

A to HID. Barwa światła jest bardzo zimna, wręcz wchodząca w fiolet. Niektórzy twierdzą, że to jest dopiero białe światło;)
HID też różnie wygląda, zależnie jak go złapać w obiektyw... Ten sam HID inaczej ujęty. Bardzo wyraźnie widać barwę jego światła.
Inny HID. Nieco bardziej naturalna barwa. Światło jest niebieskawe.
A tu porównanie. HID i zwykły halogen. Jak z reklamówki! Prawda, że HID jest bez porównania mocniejszy?
Nieprawda! Trochę inny kąt świecenia i moce tych źródeł wydają się porównywalne. Tu widać wyraźnie: barwa HIDa jest niebieskawa, barwa zwykłego halogena czerwonawa.

Niestety nie mam jednego zdjęcia na którym byłoby widać HIDa i biały halogen, sam jestem ciekaw jak by wypadło porównanie.

Jak widać różne źródła światła znacznie się różnią temperaturą barwową. Dotyczy to zarówno HIDów jak i halogenów. Jednak HIDy mają bardzo zimne światło, od niebieskawego aż po fiolet, tymczasem halogeny mają światło ciepłe, od żółtawego czy nawet czerwonawego do białego.

Oczywiście podstawową zaletą HIDów jest ok. dwukrotnie większa wydajność a nie barwa światła.