kontakt:
Paweł Poręba
tel. 0604 0604 28
napisz do mnie

Nurkowanie NEKTON

Strona główna    Kursy nurkowania   Wiedza nurkowa   Wyjazdy nurkowe   Relacje   Linki
  40% nurkowania w nurkowaniu
  Nie ma takiej potrzeby
  Co komu pasuje

Co komu pasuje

Często takie zdanie pada podczas dyskusji o sprzęcie nurkowym gdy kategorycznie krytykuję jakieś rozwiązanie dostępne na rynku. Zastanówmy się jednak na ile przeciętny nurek może przetestować sprzęt pod tym kontem? Teoretycznie można pożyczać w bazach różny sprzęt, korzystać z egzemplarzy testowych i w ten sposób zapoznać się z możliwie dużą paletą rozwiązań. Niestety różny sprzęt wymaga często opanowania specyficznych technik jego użycia, a rzadko kiedy mamy tyle szczęścia żeby dostać do testów sprzęt razem z profesjonalnym instruktażem jego użycia. Drugim problemem jest przyzwyczajenie. Zwykle to co używamy od pewnego czasu, a więc dobrze znamy - wydaje się łatwiejsze w użyciu od tego co nowe. Wreszcie - wśród sprzętu nurkowego mamy i takie elementy które używamy bardzo rzadko.  Często nurek nie ma po prostu okazji w realnych sytuacjach sprawdzić który sprzęt okaże się skuteczny.

Te trzy fakty sprawiają, że tak dużo jest w nurkowaniu mitów dotyczących sprzętu i tak dużo sprzętu który jest zupełnie nieużyteczny w nurkowaniu. Często firmy prześcigają się w udziwnianiu swoich wyrobów po to by je drożej sprzedać albo choćby odróżnić od wyrobów konkurencji, niestety WIĘKSZOŚĆ taki innowacji utrudnia użycie sprzętu i bywa przyczyną zagrożeń.

Z drugiej strony osoby które kategorycznie wypowiadają się na temat sprzętu nurkowego są bardzo często atakowane za swoje opinie. W imię wolności wyboru. Wolność wyboru to cenna rzecz, jednak bez uczenia się na cudzym doświadczeniu trzeba by pozostać na drzewach...

Tak więc pozostawiając każdemu możliwość odkrywania na nowo prochu i możliwość błądzenia - dla tych co mają ochotę posłuchać opinii kogoś kto już na sobie przetestował sporo sprzętu i technik, pozwalam sobie na kategoryczne stwierdzenia mogące budzić sprzeciw u sprzedawców sprzętu, producentów i miłośników wyważania otwartych drzwi.